Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Online Exhibition and Online Launch of the Turkish Version of the Site

05.09.2020

Featured Video Play Icon

“Avrupa Meydanları ve Hikayeleri” – İstanbul Romen Kültür Merkezi Tarafından Online Olarak Düzenlenen Sergi Açılışı

Avrupa Günü vesilesiyle, İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi, Peter Pan Art ile birlikte, Avrupa Meydanları ve Hikayeleri başlıklı fotoğraf sergisini online olarak düzenleyip, çevrimiçi olan tüm halkı ziyaret etmeye davet etmektedir.
Sergi, 09 Mayıs 2020 tarihinde, saat 11.00’den itibaren İstanbul Romen Kültür Merkezi’nin facebook sayfasında sunulacaktır.
Başarılı sergi, görsel bir antropoloji projesinden başlayıp, farklı Avrupa ülkelerinin şehir merkezlerinde havadan çekilen, onlarca anlık görüntüyü bir araya getiriyor.
“Avrupa Meydanları ve Hikayeleri” serginin sahibi, Avrupa şehirlerinin meydanları üzerine bir bakış açısı değişikliği önermektedir. Profesyonel bir drone ile çekilen fotoğraflar, şehir meydanlarına havadan bakmaktadır. Bu muhteşem perspektif, şehrin en önemli yeri olan, ana arterlerin yol açtığı ve en önemli bina ve heykellerin bulunduğu meydanın derinliğini anlamamızı sağlama avantajına sahiptir. Meydan; şehrin tarihi, mimari, kültürel ve sosyal özetidir.
Serginin sahibi Doç. Dr. Cătălin D. Constantin, kitap editörüdür ve Bükreş Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Kültürel Çalışmalar Bölümü’nde etnoloji ve görsel antropoloji dersleri vermektedir. Çok sayıda kurgu koleksiyonunu koordine etti ve Romen kültür mirasına adanmış sayısız fotoğraf kitabının editörlüğünü üstlenmiştir.
Ayrıca Cătălin D. Constantin, antropoloji ve diğer kültürel alanlarda bir dizi konferansı içeren, Bükreş Suțu Sarayı’nda düzenlenen Perşembe Konferansları ‘nın koordinatörüdür.
Cătălin D. Constantin tarafından Edebiyat Fakültesi sunulan ve 2013 yıllında yayınlanan Doktora Tezinin teması, toplamış olduğu ve anonim karakterlere ait özgün ve eski günlüklerinden yola çıkarak, yirminci yüzyılın Romen şehirlerindeki gündelik hayat üzerine hazırlanmıştır. Yazma ve seyahat etme zevkini fotoğraf tutkusuyla birleştiren Cătălin D. Constantin, 2014 yılında “İon Mincu” Mimarlık ve Şehircilik Üniversitesi’nden, ikinci Doktorasını almıştır; Avrupa şehirlerinde bulunan halka açık meydanların kültürel ve antropolojik bir çalışmasıdır. Bu tezin konusuna dayanılarak serginin teması geliştirilmiştir.
Sunulan ve yerel ilgiyi çeken meydanların arasında şunlar bulunmaktadır: İstanbul, Türkiye, Sarajevo, Bosnia & Hersek, Perast, Montenegro, Herceg Novi, Karadağ, Selanik, Yunanistan, Pindos Dağlardaki Aromen Yerleşim Yerleri, Vidin, Bulgaristan, Ljubljana, Slovenya, Piran, Slovenya, Motovun, Hırvatistan, Poreč, Hırvatistan, Split, Hırvatistan, Ston ve Maliston, Hırvatistan, Timișoara, Brașov, Sibiu, Alba Iulia, Bükreş, Mikulov,Çek Cumhuriyeti, Třeboň, Çek Cumhuriyeti, Slavonice, Çek Cumhuriyeti, Košice, Slovakya, Cracovia, Polonya, Stralsund, Almanya, Schwerin, Almanya, Bourtange, Hollanda, Naarden, Hollanda, Salamanca, İspania, Valladolid, İspania, Almeida, Portekiz, Obidos, Portekiz, Coimbra, Portekiz ve diğerleri.
Web sayfasına erişerek, her görüntüye eşlik eden ve Türkçeye çevrilmiş her fotoğrafın “hikayesini” görmek mümkündür: http://www.intothesquare.org/tr/
Serginin Romanya, İspanya, Türkiye, Bulgaristan, Azerbaycan, Gürcistan, Polonya, Yunanistan’da çeşitli şehirlerde sergilendiğini ve her sunumda izleyicileri etkilediğini vurgulamak isteriz.
Bu proje sayesinde, İstanbul Romen Kültür Merkezi olarak, bu muhteşem Avrupa ve evrensel mirası tanıtmayı, çeşitliliğini keşfetmeyi ve korunmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktayız.

Details

Date:
05.09.2020

Organizer

Romanian Culural Institute in Istanbul

Venue

Romanian Cultural Iniue in Istanbul
Siraselviler Cad
Istanbul, Beyoglu 34433 Turcia
+ Google Map
Phone:
+90- 212-292 43 45
Website:
https://www.icr.ro/cauta/ICR+Istanbul